SETKÁNÍ ZASLOUŽILÝCH HASIČŮ PARDUBICKÉHO KRAJE

Vydáno: 6.2.2013 (2161 přečtení) | Téma: SDH Výprachtice

Každoročně se setkávají hasiči s titulem Zasloužilý hasič celého Pk střídavě v některém okresu našeho kraje. V tomto roce padl pomyslný los na okres Ústí nad Orlicí. Dlouho se hledalo odpovídající místo, ale znáte to, buď byl sál drahý nebo malý, není vždy jednoduché skloubit vše dohromady. Nakonec z toho vyšla vítězně obec Výprachtice.

Po shlédnutí DVD ze Skutče, která byla hostitelem loňský rok, mnohým z nás zatrnulo, neboť takovéto podmínky zde určitě nemáme. Přesto při první schůzce ve Výprachticích se starostou obce JUDr. Stejskalem, starostou SDH Petrem Pfeifrem a dalšími jsme si řekli, že uděláme vše proto, aby setkání bylo setkání hasičů, kteří si přijdou především spolu popovídat a tohoto motta jsme se drželi při přípravě programu. Neměli jsme exkluzivní sál, výborné tanečníky či hasičskou kapelu, ale zapálený celý okrsek, který chtěl ukázat jak to na horách chodí. Já osobně nezapomenu na podvečer akce, kdy se dolaďovali poslední zbytky úpravy sálu, vidět starostu obce v montérkách, který bílil ještě poslední zeď sálu! No řekněte sami, úžasné!

A tak stoly se nakonec zdobily krásnými živými květy, nechyběly koláče, cukroví, slané pečivo, jednohubky a mohla bych pokračovat dále. Zajímavou ukázku z historie hasičstva měl připravenou pan František Pecka z okresu Chrudim.

Když zazněly první tony „Co jste hasiči …“ a deset vlajkonošů vpochodovalo do sálu, všichni zapomněli, že nemáme exkluzivní sál, ale jsme zde především proto, abychom poděkovali těm „zralejším“ za jejich celoživotní postoj k dobrovolné hasičině. A právě toto poděkování zaznělo z úst všech přítomných hostů počínaje nově zvoleným hejtmanem panem Martinem Netolickým, Josefem Netíkem za SH ČMS, Petrem Šilarem, senátorem a mohla bych pokračovat.

Okresek číslo 4 (Bystřec, Výprachtice, Koburk, Čenkovice, Orličky) připravili nádhernou výstavku ve škole, všeho co okrsek má a čeho dosáhl. Pro zpestření starosta obce pozval koňské spřežení s ruční stříkačkou z okresu Rychnov na Kněžnou, k poslechu hrála dechovka z Výprachtic a v neposlední řadě po vydatném a dobrém obědě, hrála hudba k poslechu a tanci z Hanušovic.

Co říci závěrem? Poděkování si zaslouží všichni, nejen celý okrsek Výprachtice, starosta obce, ale i SDH Libecina, kdy ženy z tohoto sboru napekly koláče, SDH Lanšperk připravil víc jak 1000 jednohubek, SDH Mladkov, SDH Horní Čermná. Poděkování si zaslouží i ti bezejmenní, kteří ochotě přiložili ruku k dílu, aby se hasiči z celého kraje u nás cítili dobře.

Autor: Eva Faltusová, starostka OSH